Čechy zdražování hypoték nezaskočilo. Očekávají vyšší úroky, než skutečně jsou

26.02.2019 11:00

denik.cz | 25.2.2019 | Rubrika: Ekonomika | Strana: 0 | autor: Redakce | Téma: TOP Zprávy


Aktuální růst průměrné roční sazby hypoték na 3 procenta Čechy nepřekvapil. V nedávném průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny totiž šest z deseti Čechů očekávalo sazby ještě vyšší. Ukázalo se také, že se lidé na trhu hypoték orientují lépe než v minulosti.

"Více než čtvrtina Čechů očekává u hypotéky s pětiletou fixací úrokovou sazbu nad pět procent za rok, další třetina pak nad tři procent. Tedy o něco vyšší, než je realita. Vyplývá to z lednového průzkumu agentury NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Průměrné ceny, za které finanční instituce poskytují hypoteční úvěry, nepřetržitě narůstají už od června minulého roku. Podle Fincentrum Hypoindexu v lednu tohoto roku vzrostla průměrná úroková sazba hypoték na rovná tři procenta.

Růst bude letos mírnější
"Úrokové sazby hypoték se během loňského roku postupně navyšovaly a není tedy překvapivé, že se lidé v průzkumu projevili spíše jako pesimisté. Očekáváme, že letos do konce roku úrokové sazby porostou jen mírně," komentuje výhled do budoucna Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.
Oproti obdobnému průzkumu, který spořitelna realizovala v minulém roce, je zřejmé, že lidé se nyní na trhu hypoték orientují lépe. Tehdy sazby chybně odhadovaly tři čtvrtiny Čechů. Vzhledem k aktuálně rostoucím cenám bydlení se nyní lidé lépe informují o možnostech jeho financování. Data spořitelny zároveň potvrzují, že Češi k úsporám na bydlení přistupují zodpovědně a jsou si vědomi toho, že bez vlastních úspor už na hypotéku nedosáhnou.
"