Mají hypotéky vysoké úrokové sazby?

10.12.2018 11:30

finparada.cz | 9.12.2018 | Rubrika: Půjčky | Strana: 0 | autor: Komerční článek | Téma: TOP Zprávy

 

Na otázku v titulku článku by asi většina lidí v současné chvíli odpověděla, že ano. Hodnoty úrokových sazeb u hypoték se totiž už nějakou chvíli zvyšují, což působí, jako by byly vysoké. Skutečnost je ale někde úplně jinde. Když nedáte na své domněnky, nýbrž na reálná čísla, budete se divit.

Úrokové sazby jsou málokdy konstantní. Rostou a klesají podle situace na finančním trhu a momentálně jsme zrovna ve fázi, kdy úroková sazba hypoték roste. Stále se ale drží dost nízko. Vzpomínáte si na doby, kdy se sazby pohybovaly kolem 5 %? Lidé totiž velmi rychle zapomínají. Pamatují si listopad 2016, kdy byla hodnota na historickém minimu, v průměru se pohybovala okolo 1,77 %. Už si ale nevzpomínají na rok 2008, kdy sazba činila 5,7 %. V následujícím roce klesala, pak zase rostla.

Co všechno na ně má vliv?

Když analyzujeme nedávnou historii, jedno je jisté. Na vývoj toho, s jakou úrokovou sazbou byla dostupná hypotéka, měla nemalý vliv hospodářská krize v letech 2008-2009. Peníze nebyly, a to ani na bydlení, takže zájem o hypotéky klesal. ČNB sazby rapidně snížila, aby podpořila ekonomiku, ovšem moc to nepomohlo. Sazby se dále snižovaly, z 5,7 % (říjen 2008) se dostaly až na 1,16 % (říjen 2016).

Na vině přitom nebyla pouze krize. Snižování lze přičíst taktéž developerským projektům. Hodně jich chtělo začít ještě v roce 2011 kvůli předpokládanému zvýšení DPH. V letech 2012-2015 byl o hypotéky nebývalý zájem a během roků 2016 a 2017 se ještě zvedl. Došlo k množství legislativních změn, úrokové sazby se dotkly nejnižších hodnot a bylo poskytnuto velké množství úvěrů. Jak tohle může pokračovat? Současné sazby nejsou vůbec špatné.

Jak dlouho bude pokračovat zvyšování, není jisté. Jedno však jasné je, a to že současné sazby až tak vysoké nejsou. Naopak jsou velmi příznivé, pokud je porovnáme s historickými hodnotami. Kdysi téměř nebylo možné sehnat hypotéku se sazbou pod 6 %, museli jste hodně smlouvat a mít velké štěstí.