Trio největších hráčů zdraží hypotéky

17.10.2018 09:17

E15 | 17.10.2018 | Rubrika: Byznys | Strana: 6 | autor: Jaroslav Bukovský | Téma: TOP Zprávy

 

 

Peníze bankám přes léto výrazně zdražily kvůli tomu, že centrální banka letos už čtyřikrát zvedla sazby. Reagují na zvyšování úrokových sazeb u hypoték.

S letošním podzimem přichází první hromadné zdražení hypoték od okamžiku, kdy začaly platit příjmové limity pro maximální výši hypotečního úvěru stanovené Českou národní bankou. Bankéři tak reagují na zdražující zdroje peněz, které následně půjčují zájemcům o hypotéky. Rovnou k prvnímu říjnu zvedla hypoteční sazby ČSOB a její sesterská Hypoteční banka a růstu nemusí být konec.
"Jaký bude další vývoj sazeb nelze přesně říci, bude záležet na vývoji na trhu a na případném zásahu České národní banky do vývoje sazeb na mezibankovním trhu," uvádí mluvčí ČSOB Patrik Madle. Podle informací deníku E15 z bankovních kruhů má jít se sazbami vzhůru do konce měsíce i Česká spořitelna, a to až o dvě desetiny bodu v celé škále své nabídky hypotečních úvěrů.
"Předpokládáme, že trh bude na nedávné rozhodnutí ČNB reagovat v nejbližších týdnech," říká Pavel Zúbek z Komerční banky.
Její sazby by měly vzrůst o desetinu procentního bodu. Peníze bankám totiž přes léto výrazně zdražily, a to především kvůli letos už čtveru zvýšení sazeb Českou národní bankou. Zatímco ještě začátkem prázdnin platily banky za zajištění peněz pro pětiletou půjčku klientům roční úrok 1,68 procenta, počátkem září už to bylo 2,25 procenta.
"Cenovou politiku přizpůsobujeme aktuálnímu vývoji cen mezibankovních zdrojů," připomíná i Madle. Do konce září se ale banky držely zpátky, aby mohly rizikovějším klientům, kteří by nesplnili příjmový strop hypotéky, tedy devítinásobek jejich čistého ročního příj mu, nabídnout půjčky ještě za starých podmínek. Průměrný roční úrok z hypoték se tak od počátku léta drží podle Fincentrum Hypoindexu kolem 2,5 procenta.
"Očekáváme, že během října začnou zdražovat i banky držící sazby dole a výsledkem bude nárůst tržních průměrů zhruba na tříprocentní úroveň, v případě hypoték s méně než pětinou vlastních úspor pak na 3,5 procenta," soudí šéf makléřské společnosti Golem Finance Libor Ostatek.